Návštěva Lékařské fakulty v Hradci Králové

Autor: Martina KunderováPublikováno: 30. června 2022Zobrazeno: 683×Zařazení článku: B-Ch, aktuality, exkurze
Návštěva Lékařské fakulty v Hradci Králové
Návštěva Lékařské fakulty v Hradci Králové

Před několika týdny nám byla Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Hradci Králové nabídnuta interaktivní prohlídka tamní fakulty. Zájem byl bezesporu velký, na prohlídku se přihlásilo několik studentů ze septimy, třetího ročníku, sexty a druhého ročníku.

V úterý 28. června jsme se tedy sešli před školou a autobusem společně vyrazili do Hradce Králové. Na fakultě pro nás bylo připraveno několik stanovišť, po kterých nás v malých skupinách provedli zdejší medici. Hradecká fakulta je velmi moderně vybavena, a i my jsme si mohli vyzkoušet výuku na figurínách, které mají simulované životní funkce. Naučili jsme se, jak poskytnout první pomoc, resuscitovat, vyzkoušeli si defibrilaci, odebírání krve, měření krevního tlaku, ale byli jsme také poučeni o preventivním samovyšetření prsou a varlat. Obdiv si vysloužil 3D tisk částí lidského těla podle skutečné předlohy, například obratlů. Na fakultě se mimo jiné tisknou i součástky využívané v hradecké fakultní nemocnici k cílené léčbě rakoviny děložního hrdla a penisu.

Následovala lekce chirurgického šití, kde jsme se naučili jednoduchý chirurgický steh. Někteří z nás s nástroji mírně bojovali, ale nakonec se všem podařilo umělou ránu zašít. Podívali jsme se také do zdejší pitevny, kde bylo nutné přiřadit latinské názvy ke kostem lidského těla, prohlédli si rentgeny, vyzkoušeli určit, kde se jaký orgán v těle nachází, a pozornosti se dostalo také proslulým učebnicím anatomie od Čiháka – postrach všech mediků.

V průběhu prohlídky nám zároveň medici odpovídali na nejrůznější dotazy a sdíleli své osobní zkušenosti. Stihli jsme i soutěž a odvezli si drobné dárky.

Děkujeme profesorům a medikům za velmi příjemně strávené dopoledne a těšíme se na další setkání.

Zuzana Pilařová, 7.P

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum