Předmětová komise francouzského jazyka

Základní informace

Francouzština se na našem gymnáziu vyučuje jako druhý cizí jazyk s tříhodinovou týdenní dotací. V čtyřleté formě studia se francouzský jazyk vyučuje ve všech ročnících, v osmileté formě studia se s výukou druhého cizího jazyka začíná od tercie. V posledních dvou ročnících před maturitou je studentům nabízen volitelný předmět Seminář z francouzského jazyka, který je zaměřen především na konverzaci a volí si ho především zájemci o maturitní zkoušku.

Výukové materiály se snažíme volit podle aktuálních potřeb. V současné době používáme učebnice Nouveau Quartier libre 1 a 2, pro konverzaci Parlons francais, aktuální poslechové materiály, francouzské písně i počítačové programy na procvičování gramatiky. Zájemci mohou využít malou knihovnu adaptované četby francouzských autorů.

Pro tento školní rok se nám podařilo získat do hodin francouzského jazyka rodilou mluvčí Harmony Ville, která přijela z francouzské Auvergne na roční stáž do Vysokého Mýta, kde má hodiny ve volnočasovém centru Mikádo. K nám do Litomyšle bude dojíždět na tři hodiny týdně.

Další aktivity

Konverzační soutěž

V lednu každého školního roku pořádáme pro pokročilejší studenty konverzační soutěž ve francouzském jazyce. Vítězové školního kola mohou pokračovat v kole krajském a celostátním.

Zahraniční exkurze

V květnu 2018 se mohou studenti zúčastnit exkurze do Francie. Tentokrát budou naším cílem zámky na Loiře.

Charity day

Již tradičně se studenti francouzštiny zapojují do akcí charitativního dne. Sborovnu promění ve francouzskou kavárnu Café Paris, kde si návštěvníci mohou dopřát nejen výbornou kávu, ale i crepes a jiné francouzské speciality.

Poslední články

Do Francie aspoň online…

Do Francie aspoň online…

V letošním školním roce se měl konat v pořadí druhý výměnný pobyt s partnerskou školou Lycée de la Borde Basse v jihofrancouzském Castres. Ze zřejmých důvodů se však akce nemohla uskutečnit, což nás však neodradilo, abychom kontakt nenavázali alespoň virtuálně. Navíc by byla škoda z poslední úspěšné výměny neudělat tradici, o což se tímto online intermezzem snad zasadíme.

Výlet – Pardubice

Výlet – Pardubice

V úterý 25. 6., během posledního školního týdne, se po osmé ranní hodině vydali zájemci z řad studentů francouzštiny (4.P, 5.P, 6.P) na výlet do Pardubic. Do města perníku, Velké pardubické a tento den také francouzského jazyka. Místní pobočka Alliance Française totiž slavila 20leté výročí a v jejich režii se zde konal také Francouzský den – jenž se naskytl jako ideální příležitost pro malou skupinku studentů k pozdnímu výletu.

„Bienvenue à Castres…“ aneb Výměnný pobyt ve Francii

„Bienvenue à Castres…“ aneb Výměnný pobyt ve Francii

15. března uplynulo od konce říjnového uvítání a seznámení se se zahraničními studenty z francouzského Lycée de la Borde Basse v rámci zorganizovaného výměnného pobytu přesně 5 měsíců a 3 dny. Nyní po jejich návštěvě přišla řada na nás. V březnový pátek ráno čekala 24člennou skupinu studentů francouzštiny a dvou učitelek série nástrah v podobě cesty do 1275 km vzdáleného jihofrancouzského Castres, která už zkraje výrazně prověřila nervy a trpělivost všech zúčastněných.

Další články

 • Rodilý mluvčí v hodinách francouzštiny (Aneta Stuchlá, 7. března 2019)
 • Výměnný pobyt studentskýma očima (Aneta Stuchlá, 6. listopadu 2018)
 • Poděkování (Aneta Stuchlá, 19. října 2018)
 • Výměnný pobyt s Lycée de La Borde Basse Castres (Aneta Stuchlá, 19. října 2018)
 • Francie podruhé! Tentokráte ne na sever, ale na jih! (Aneta Stuchlá, 29. dubna 2018)
 • Den otevřených dveří ve francouzském fotokoutku (Aneta Stuchlá, 20. prosince 2017)
 • Francouzsko-výtvarkářská exkurze pro sekundu (Tereza Adolfová, 27. listopadu 2017)
 •  
   
   
  Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
  Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum