Projekt Eco-schools

Ekoškola je mezinárodní projekt spojující environmentální výuku ve škole s konkrétními praktickými kroky, které povedou k její ekologizaci. V současné době probíhá ve 40 zemích světa.

Podrobné a aktuální informace o projektu Ekoškola naleznete na stránkách eco.glit.cz

Gymnázium Aloise Jiráska získalo v červnu 2007 mezinárodní titul Eco-school.

Články

Ekobesídka 2013

Ekobesídka 2013

Ve středu 18. prosince proběhla tradiční ekobesídka. Účastnili se jí žáci nižšího gymnázia. Byla realizována ve dvou částech - přednáškové a soutěžní. Letošní téma Aktivní zdraví je evidentně zaujalo. Pojmy jako bazální metabolizmus, prázdné kalorie, denzita potravin, glykemický index, detoxikace, zdravá životospráva snad již nejsou pro ně španělskou vesnicí…

Ekobesídka v novém hávu

Ekobesídka v novém hávu

Už po dvanácté měli studenti nižších ročníků gymnázia možnost se zúčastnit Ekobesídky.

Letošní ročník měl tři soutěžní témata.

Ekobesídka po dvanácté

Ekobesídka po dvanácté

V úterý 21. 12. 2011 se v aule školy konala závěrečná Ekobesídka. Akce se účastnili studenti tříd nižšího gymnázia. Měli pestrou paletu možností, jak si zasoutěžit, získat nové informace ze světa ekologie a také se pobavit.

Celou besídkou nás báječně provedli studenti septimy Jana Vobejdová a Vítek Večeře. Fandovi Střasákovi bychom chtěli poděkovat za IT podporu.

A teď již k programu. Besídku jsme zahájili fotosoutěží na téma Náš Měsíc. Každá třída byla zastoupena minimálně jedním fotografem, častěji jich však bylo více. Autor snímku musel doputovat k mikrofonu našich moderátorů a vysvětlit, kdy a kde byl snímek vytvořen, proč právě jeho umělecký pohled je ten nejlepší. Nakonec porota udělila dvě druhá místa a jedno první. O druhou příčku se podělil Dominik Kovář (4.P) se Štěpánem Samkem a Honzíkem Vaňousem (oba 1.P). Ve fotosoutěži nás nakonec nejvíce zaujal snímek Kláry Poslušné z 1.P. Nejúspěšnější fota vám nabízíme v příloze.

Ekobesída 2011

Ekobesída 2011

Dne 20. 12. 2011 se uskuteční v pořadí již 11. ekobesídka, tentokrát na téma „Existuje eko-reklama?“.

V aule si zasoutěží a také se jistě pobaví studenti nižšího gymnázia. Moderování akce se ujme osvědčená (takřka profesionální) dvojice Jana Vobejdová a Vítek Večeře ze septimy.

Přednáška docenta Olivy o lesích a ekosystému

Přednáška docenta Olivy o lesích a ekosystému

V pondělí 6. června navštívil naši školu Ing. Jiří Oliva, Ph.D., docent na Katedře lesní těžby na Lesnické a dřevařské fakultě ČZU v Praze.

Studenti 2. ročníku a sexty sledovali prezentaci na téma Lesy a globální ekosystém. Dozvěděli se o současném stavu lesů v Čechách i ve světě, o druhové skladbě českých lesů a také o stavu lesů po kyselých deštích a kůrovcových kalamitách. Zaujalo je také zamyšlení nad lesy jako součástí globálního ekosystému.

Ocenění práce v projektu GLOBE

Ocenění práce v projektu GLOBE

Globe-studenti z naší školy se již osmým rokem zapojují do mezinárodní akce pod názvem Den vody. V tomto školním roce jsme mimo jiné podnikli (třída 1.P) výpravu za oseckými studánkami. Ty jsme nejen zaevidovali, chemicky prozkoumali, ale také jejich okolí vyčistili.

Jarní úklid

Jarní úklid

Letošní Den Země jsme oslavili opět prací. Studenti kvinty a prvního ročníku se plni energie vrhli do úklidu okolí školy. Sbírali odpadky, ryli, hrabali, okopávali, stříhali, zametali, nakládali… A výsledek? Především upravené a „vyčištěné“ okolí školy.

Dík patří také studentům kvarty. Ti si vzali na starosti reprezentaci naší školy na Dni Země, který pořádá město Litomyšl. Kristýna Bednářová a Kateřina Ševčíková připravily panel s ekologickou tématikou, který byl vystaven a prezentován ostatními spolužáky na náměstí.

Ekobesídka

Ekobesídka

V aule se sešli studenti nižšího gymnázia a také někteří profesoři si ekobesídku nenechali ujít. Celým programem provázeli Lucie Adamcová, Michala Drimlová a Matěj Korduliak.

Na úvod si připravili několik otázek, díky kterým studenti mohli získávat body pro svou třídu. Následně byly předvedeny prezentace a videa týkající se domácích mazlíčků. Pět nejlepších bylo vyhodnoceno porotou. Všichni autoři byli za snahu a kreativnost oceněni sladkými odměnami.

Exkurze - Transform Bohdaneč

Exkurze - Transform Bohdaneč

V úterý 3. října 2009 navštívili studenti kvarty a kvinty recyklační provozovnu Transform Lázně Bohdaneč. Zde měli možnost sledovat „cestu“ tříděného plastového odpadu poté, co opustí naše domácnosti. Podrobně jim byla popsána recyklace tohoto odpadního materiálu. Na počátku byla láhev, kelímek, sáček,… na konci na ně čekal nový výrobek – zatravňovací bloky, plastové latě,…

Závěr: Nebuďme líní – třiďme odpad!!!

Zpráva ze čtvrté ekotúry aneb Výprava za kukačkou

Zpráva ze čtvrté ekotúry aneb Výprava za kukačkou

Možná si řeknete: „Co je na kukačce?“. A přece, dnes je to jeden ze vzácných a ubývajících druhů naší přírody. Ovšem nemám na mysli ptáka kukačku obecnou, ale divoce rostoucí orchidej s ornitologickým názvem vstavač kukačka (též vstavač obecný Orchis morio). Existuje několik historických záznamů o jejím výskytu v oblasti mezi Vysokým Mýtem a Chocní, a tak jsme se v rámci čtvrté ekotúty rozhodli některá naleziště znovu prověřit. Výpravy se zúčastnilo 15 žáků 2.A, 5 žáků 6.P a jedna žákyně 5.P. A samozřejmě odborný doprovod a dozor v jedné osobě.

1 2
 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum